Díjlovaglás
A díjlovaglás, a lovassportok egyik szakáka. Gyönyörű sport, és a ló és lovas is sokat tanul a gyakorlások során. Díjlovas versenyeket rendeznek a kezdőtől egészen az olimpiai szintig. Alapvető célja a ló természetes adottságainak és emberrel való partnerkapcsolatának fejlesztése egy egymásra épülő lépésekből álló kiképzési skála segítségével. A magas fokon kiképzett díjló a gyakorlott lovas legkisebb jelzésére készségesen, nyugodtságát, könnyedségét megőrizve hajtja végre a kért mozdulatot.
Pálya:
A teljes díjlovaglópálya 60x20 m-s.
(kérlek nézd el, hogy nem sikerült teljesen méretarányosra)
Felkészülés a programra:
Először is tanuljuk meg a programot. Könnyebb, ha pályarajzot készítünk, beírva az áthaladásjelzőket is. Értsünk minden utasítást. Például "lépés hosszú száron" esetén látszódjon, hogy elég szárat adunk a lónak ahhoz, hogy gyorsítás nélkül kinyújthassa a fejét és a hátát. A programot részleteiben gyakoroljuk. Persze teljes egészében is menjünk végig rajta párszor.
A díjlovagló versenyek szintjei:
Pontozás:
A programot részekre bontják. Ezeket folyamatosan kell lovagolni, de külön pontozzák őket. Mindegyik 10 pontot ér. Csak azt a manővert pontozzák, amit végrehajtottunk. A program végén az összbenyomásért (jármód, lendület, engedelmesség, lovaglás) is kapunk pontot. A végén a pontokat százalékká alakítják
10 Kiváló
9 Igen jó
8 Jó
7 Elég jó
6 Megfelelő
5 Elégséges
4 Elégtelen
3 Elég rossz
2 Rossz
1 Nagyon rossz
0 Nem hajtotta végre
Felszerelés:
Feltétlenül tájékozódjunk a lószerszámokra vonatkozó szabályokat, amik időről időre változhatnak. A nem megengesett felszerelést a bemelegítés alatt sem használhatjuk. A díjlovakat a lehető legkevesebb felszereléssel mutatják be. Nem megengedett a lábszárvédők, hasvédők, fáslik használata. Többnyire fekete bőrből készült szerszámokat használnak, de néha a sötétbarna is előfordul. Angol stílusú nyereg szükséges a díjlovagláshoz, leginkább "díjnyereg", amit külön erre a sportágra terveztek. (leírását lásd.: https://loimadokoldala.eoldal.hu/cikkek/lovak/nyeregestartozekai.html)
Magyarország:
- Előkészítő
- Alapfok
- Könnyűosztály
- Könnyű-középosztály
- Középosztály
- Kis-nehézosztály
- Nehézosztály
Amerikai Egyesült Államok:
- Előkészítő (Introductory level) és kiképzés (Training level)
- Első (First level), második (Second level), harmadik (Third level) és negyedik (Fourth level) szint.
Ausztrália:
- Előkészítő-1 (Prep), előkészítő-2 (Preliminary), kezdő (Novice), alap (Elementary), közép (Medium) és haladó (Advanced).
Írország és Anglia:
- Előkészítő (Preliminary)
- kezdő (Novice)
- alap (Elementary)
- közép (Medium)
- középhaladó (Advanced Medium)
- haladó (Advanced)
A nemzetközi FEI (Federation Equestrian International) szintek:
- Szent György Díj (Prix St. Georges)
- Intermediare I
- Intermediare II
- Nagydíj (Grand Prix)
- Különleges Nagydíj (Grand Prix Special)